این رویداد خاتمه یافته است و اطلاعات موجود در این سایت صرفا جنبه آرشیو دارد

آدرس دبیرخانه : 

تهران، خیابان اشرفی اصفهانی، خیابان شهید قموشی، خیابان بهار، دانشگاه علم و فرهنگ

ایمیل

info@icts-usc.ir

| اطلاع رسانی > اخبار >
.: اخبار

.:. بیانیه اولین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت .:.

بیانیه اولین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت به شرح زیر است ...

بیانیه اولین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت

بسم الله الرحمن الرحیم
 
با استعانت از عنایات خدای قادر متعال، اوّلین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت با هدف تعمیق بخشیدن به نگرش رایج به مقولۀ گردشگری و بسترسازی نظری لازم برای تثبیت و ترویج رویکرد معنوی به این مقوله با حضور صاحبنظران شاخص این حوزه و اندیشمندان داخلی و خارجی درتاریخ هفتم و هشتم  بهمن ماه 1394 هجری شمسی مطابق با 27 و 28 ژانویۀ 2016 میلادی در دانشگاه علم و فرهنگ تهران برگزار شد. هدف اساسی این همایش "ارتقای آگاهی‏های تخصصی در مورد توسعه گردشگری با عنایت به توسعه اجتماعی- فرهنگی، توسعه اقتصادی، تفاهم بین‏المللی، صلح، احترام جهانی، رعایت حقوق بشر و آزادی های اساسی" است. اساتید و محققان شرکت کننده در این همایش با تاکید بر دستاوردهای این نشست علمی پیشنهادات ذیل را جهت اطلاع و پیگیری و به کار بستن در تصمیمات کلان حوزه گردشگری اعلام می نمایند :

1. هویت ملی، تنوع فرهنگی، باورهای دینی و کثرت گرایی فرهنگی میراث مشترک بشریت است و باید به رسمیت شناخته شده و به عنوان اصلی ثابت در سیاست­گذاری کلان حوزه گردشگری مد نظر قرار گیرد.

2. گردشگری معنوی به معنای ایجاد فرصت های مناسب برای گردشگران برای تحصیل تجارب معنوی و دستیابی به معنای عمیق­تری از حیات به عنوان عاملی مؤثر جهت شکوفایی توانایی‏های خلاقانه و ارتقای سطح زندگی ضرورتی غیرقابل اجتناب است.

3. همانند میراث فرهنگی که دارای ابعاد عمیق و نامشهود است، گردشگری نیز دارای بعدی نامشهود و عمیق (معنوی) است که باید شناخته شده و پرورده شود تا بتوان از آن برای حرکت به سمت گردشگری پایدار و در نهایت توسعه پایدار سود جست.

4. گردشگری اگر متناسب با شتاب سریع علم و تکنولوژی به گونه­ای برنامه‏ریزی شود که در کنار توجّه به توسعۀ جنبه­های مادّی سفر همانند امکانات رفاهی و اقامتی از ابعاد روحی و معنوی گردشگران و تعالی روحی ایشان نیز غفلت نورزد، آنگاه قادر است فرصت مناسبی برای رشد فکری، اخلاقی، اجتماعی و ارتقای معنوی مردم فراهم کند. در زمان ما، قابلیت انسان برای تغییر محیط‏‏ پیرامون خود می‏تواند با استفاده عاقلانه از آن، همه مردم را از مزایای توسعه بهره‏مند نموده، این فرصت را به منظور افزایش کیفیت زندگی نصیب آنان کند. در این راستا توسعۀ گردشگری با رویکرد معنوی باعث ارتقاء شأن محیط در نظر گردشگران شده و برخورد مسئولانه ایشان با محیط و تلاش برای صیانت از طبیعت را رقم می زند.

5. در کشورهای درحال توسعه، بسیاری از چالش‏های پیش روی گردشگری، ناشی از تسهیلات برنامه‏ریزی نشده برای بازدید کنندگان است. این در حالی است که در کشورهای صنعتی، این‏گونه مشکلات با صنعتی شدن و توسعه فن آوری مرتبط است و فشار توسعه، اصالت و کارکرد اصلی پایگاه‏های گردشگری را با چالش جدّی مواجه نموده است. در این میان اتّخاذ رویکردی معنوی به گردشگری قادر است با احیاء پتانسیل نهفته در مقاصد گردشگری و به طور اخص مقاصد مذهبی برای تقویت حس معنوی، ضمن صیانت از اصالت و کارکرد آنها، گستره مقاصد گردشگری معنوی را به  حیطه­ای فراتر از اماکن مقدّس و مذهبی توسعه داده و از آثار و تبعات منفی رشد فزاینده صنعتی شدن در این حوزه بکاهد.

6. توصیه می نماید در سطوح مختلف برنامه ریزی های مرتبط با گردشگری رویکرد معنوی لحاظ شود و با دخالت دادن مولفه های معنوی گردشگری، پایه های پایداری، تاثیرگذاری و تاثیر پذیری آن استحکام یابد.

7. ترویج و توسعه همه جانبه این رویکرد گردشگری ایجاب می نماید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برنامه ریزی نماید تا زمینه های تخصصی معنوی دست اندرکاران این حوزه اعم از مدیران، دست اندرکاران تورها و مدیریت های خدمات تخصصی و... ارتقاء یافته و جهت انجام این مهم دوره های آموزشی ویژه طراحی و به مرحله اجرا دراید.

8. لازم است با تاسیس دپارتمان تخصصی گردشگری و معنویت در دانشگاه علم و فرهنگ، ضمن هدایت مباحث و امور تحقیقاتی از طریق برگزاری نشست های تخصصی و انتشار دیدگاه علمی دانشمندان و محققان حوزه های ذیربط به شکل دائمی این مقوله مهم مورد توجه قرار گرفته و نتایج آن در کنفرانس های دوره های بعدا ارائه شود.

9. با پیگیری لازم از طریق مراجع ذیربط، از سازمان جهانی گردشگری و سازمان یونسکو خواسته شود تا در خصوص تاسیس جایگاه های خاص در این سازمان ها برای پرداختن به موضوع گردشگری و معنویت اهتمام لازم به عمل آید تا همه کشورها نسبت به این مقوله مهم دارای جهت و نگرش ویژه گردند.

10. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برنامه ریزی نماید تا در برنامه های درسی دوره گردشگری دانشگاه ها به مقوله معنویت و گردشگری توجه صورت گیرد.

11. در پایان شرکت کنندگان در اولین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت از دست اندرکاران این همایش خصوصا دانشگاه علم وفرهنگ جهاددانشگاهی به منظور توجه به این مقوله مهم و برپایی این کنفرانس تشکر و قدردانی می نمایند.

اساتید، محققان، دانش پزوهان شرکت کننده در
اولین کنفرانس بین المللی گردشگری و معنویت
بهمن 94 تهران
 


بازگشت1394/11/08
نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني    
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !